Profilaktyka raka jądra – jak samodzielnie się badać?
Nie ma nic bardziej zaskakującego niż chwila, kiedy zdajesz sobie sprawę, że musisz zacząć dbać o swoje zdrowie. Miałem kiedyś taką sytuację. Wchodzę do łazienki, myję ręce i nagle dostrzegam w lustrze swoje odbicie z miną „coś jest nie tak”. To była prosta rzecz — zwykłe badanie. Chciałbym podzielić się z Tobą tym, jak samodzielnie badać jądra i dlaczego warto to robić regularnie. A przede wszystkim — dlaczego nie ma co czekać na wizytę u lekarza.
Co powinieneś wiedzieć?
Na początek kilka faktów. Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród młodych mężczyzn. Jeśli masz między 15 a 35 rokiem życia, powinieneś być szczególnie czujny. I nie daj się zwieść myśli: „To mnie nie dotyczy”. U mnie również pojawiały się takie myśli, ale potem dotarło do mnie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Kiedy najlepiej się badać?
Idealnym momentem na badanie jest po prysznicu lub kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana i bardziej elastyczna. Nie trzeba być astronautą, żeby wykonać proste kroki w celu samobadania — to zajmuje tylko kilka minut! Myśląc o tym jako o rutynowym zadaniu przypominającym codzienną higienę, łatwiej podejdziesz do tematu.
Jak wygląda badanie?
Wszystko zaczyna się od tego, że musisz znaleźć komfortowe miejsce. Może to być Twoja łazienka lub sypialnia — ważne, by nikt Ci nie przeszkadzał. Po chwili relaksu możesz przystąpić do działania!
Pierwsze co musisz zrobić to dokładnie obejrzeć każde jądro i poczuć jego teksturę. Wyobraź sobie swoją rękę jako małą detektywkę poszukującą wszelkich niespodzianek — każda zmiana kształtu czy konsystencji powinna wzbudzić Twoje zainteresowanie.
Czego szukać?
Szukaj wszelkich guzków lub nierówności. To mogą być sygnały alarmowe! Nie panikuj jednak! Wiele zmian może okazać się łagodnych. Najważniejsze to nie ignorować tego i zgłosić wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Pamiętaj! Jeśli zauważysz coś niepokojącego: ból, powiększenie jednego jądra czy nietypową tkliwość – czas na wizytę u lekarza! Każdy facet wie jak odłożyć wizytę u dentysty; niestety badania zdrowotne są czymś zupełnie innym.
Dlaczego warto mieć w tym humor?
Nawet jeśli temat może wydawać się poważny (a bywa), pamiętaj o zachowaniu pozytywnego nastawienia! Moja babcia mawiała: „Uśmiech to najtańszy sposób na poprawienie swojego wyglądu”. Tak więc podejdź do tych badań bez stresu; przyjmij je jak kolejną rzecz na swojej liście rzeczy do zrobienia — obok sprzątania mieszkania czy chodzenia na siłownię!
Zachowaj zdrowy rozsądek
Warto też wspomnieć o regularności tych badań. Samobadanie powinno stać się częścią Twojej rutyny – np. raz w miesiącu podczas golenia czy po prysznicu. Sprawdziłem ten pomysł i efekty były rewelacyjne: czujesz kontrolę nad swoim zdrowiem i zawsze jesteś przygotowany.
Czy ktoś powiedział coś o wsparciu?
Nigdy nie lekceważ wsparcia bliskich osób! Rozmowa ze znajomymi lub rodziną na temat zdrowia płciowego może przynieść korzyści wszystkim zaangażowanym w tę dyskusję; być może okaże się ona przydatna dla kogoś innego? Nasza otwartość prowadzi do większej świadomości społecznej!
A teraz pewnie myślisz: „Dobra rada, ale kto będzie mi mówił o moich jądrze?”. Cóż… Żyjemy w dziwnych czasach! Możesz porozmawiać ze specjalistami online lub poszukać grup wsparcia przez Internet; można odkrywać nowe tematy bez skrępowania!
Pamiętaj jednak – nawet najwięksi twardziele potrzebują zadbać o siebie oraz umieści odpowiednią uwagę na swoim zdrowiu. Przezwyciężając swoje obawy oraz obawy innych tworzymy nowe możliwości dla przyszłych pokoleń mężczyzn.